Ülkemizin en önemli konularından olan Savunma Sanayinde, Tedarikçiler ile Savunma Sanayi Firmalarını buluşturduğumuz ve içerisinde bir dizi B2B İş Geliştirme Zirvesini İzmir Kalkınma Ajansının Yenilik, Girişimcilik Ve Teknoloji Üretimi Sonuç Odaklı Programı (YGTSOP) projesi kapsamında gerçekleştirdik. Savunma Sanayinde tedarikçi olabilmenin ve uygun tedarikçileri bulabilmenin öneminin farkındayız.

 

        Savunma Sanayi ana firmaları ile görüşülerek, tedarikçi bulmaktaki zorlukları tespit edildi. Aslında çok yetenekli ve tecrübeli özel sektörde tedarikçi adayı olabilecek üreticiler, imalatçılar bulunmakta ancak onlar da Savunma Sanayi firmalarına nasıl ulaşacaklarına bilemediklerinden, tedarikçi olma imkanına sahip olamadıklarından yakınıyorlardı. Ege Bölgesindeki tüm Sanayi ve Ticaret Odaları ile görüşüldü, bilgilendirildi. Üyelerine duyurulması ve davet edilmesi sağlandı. Zirveye aynı zamanda Organize Sanayi Bölgeleri, Sanayici ve İşadamı Dernekleri, Üniversiteler, Teknoparklar, TTO’lar davet edildi. Sanayi Bakanlığı, KOSGEB gibi destekleyici ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da zirvede yer alması sağlandı.

Zirve öncesi tedarikçi adayı firmalar, firmalarını, üretim ve hizmetlerini tanıtan formatı önceden belirlenmiş basılı ve dijital tanıtım dosyası hazırladılar. Firmalar, sunum dosyaları ile birlikte başvuru formu doldurarak le görüşme talep ettikleri Savunma Sanayi firmalarını belirttiler. Ege Kalkınma Derneği tarafından oluşturulan yetkin bir heyet tarafından ön elemeden geçirilerek uygun firmalar ile eşleştirme ve zaman planlaması yapıldı. Yeni kabiliyetli üretici firmalar tespit edilmeye gayret gösterildi. Gelen taleplerin sayısına göre değişmekle birlikte taslak olarak her bir firmaya 15 dakikalık birebir görüşme imkanı sunuldu. Her Savunma Sanayi firması için ayrı bir salon ve her bir satın alma yetkilisi için ayrı bir masa tahsis edildi. Tedarikçi firmalara randevu verilerek ve sadece onaylanan firmalar ile görüştürülmesi sağlandı.

       Ege Bölgesi Savunma Sanayi & Tedarikçi Zirvesi, aşağıdaki formatta gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİ FİRMA & TEDARİKÇİ FİRMA B2B GÖRÜŞMELERİ

 1. Savunma Sanayi Firmalarına ayrı birer görüşme salonu ve her tedarikçiye ayrı bir masa sunuldu.
 2. Savunma Sanayi Firmaları ile Tedarikçi Adayı Firmalar 15 dakikalık B2B görüşmesi planlı olarak yapıldı ve gerçekleştirildi. Zirveye 7 ana firma, 13 Katılımcı Tedarikçi Firma ile 755 adet B2B İş Görüşmesi gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİ FİRMA KONFERANSLARI

 1. Savunma Sanayi Firmaları kendilerine ayrılan ayrı bir seminer salonunda belirlenmiş ve ilan edilmiş saat diliminde kurum ve firmalarını, tedarikçilerden beklentilerini toplu olarak anlattılar.
 2. 2 gün süresince 45’er dakikalık, Savunma Sanayi Başkanlığı 1 sunum, Savunma Sanayi Firmaları 5 sunum gerçekleştirdi.

ARGE VE ÜRETİCİ FİRMALAR SERGİSİ

 1. Türkiye’de küçük ve orta ölçekli binlerce firma çok ileri parçalar üretiyor. Öyle ki büyük firmaların mühendislerinin dahi beceremediği birçok parça tasarımını yetenekli bu insanlar yapabiliyor.
 2. Bu yetenekli insanları, firmalar ile Savunma Sanayini buluşturduk.

ZİRVENİN KISA KÜNYESİ

·        

  • KATILIMCI ANA SAVUNMA SANAYİ FİRMA SAYISI : 7
   [ Aselsan, Roketsan, İŞBİR, TEİ-Tusaş, TAİ (Türk Havacılık Uzay Sanayi), BMC, FNSS ]

·        

  • KATILIMCI TEDARİKÇİ FİRMA SAYISI : 130

·        

  • GERÇEKLEŞTİRİLEN B2B İŞ GÖRÜŞMESİ SAYISI : 755

·        

  • ZİYARETÇİ SAYISI : 419

·        

  • GERÇEKLEŞTİRİLEN ZİRVE TARİHİ : 13-14 HAZİRAN 2019
  • GERÇEKLEŞTİRİLEN ZİRVE YERİ : İZMİR KAYA TERMAL OTEL & KONGRE MERKEZİ